طبیعی ابراز علاقه سرگرمی خوشبختی بدشانسی

طبیعی: ابراز علاقه سرگرمی خوشبختی بدشانسی لبخند تنهایی سرگرمی هزار و یک شب

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/ آماده میانجی‌گری در عراق هستیم ، لاوروف

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با رسانه‌های این کشور در مسکو تاکید کرد، ۲۰۱۷ سالی سخت بود که در آن ما شاهد تهدیدهای آمریکا علیه کره شمالی و کشور عزیز

آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/ آماده میانجی‌گری در عراق هستیم ، لاوروف

لاوروف: آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/آماده میانجی گری در عراق هستیم

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با رسانه های این کشور در مسکو تاکید کرد، ۲۰۱۷ سالی سخت بود که در آن ما شاهد تهدیدهای آمریکا علیه کره شمالی و کشور عزیزمان ایران بودیم و چنین اقداماتی باعث از بین رفتن ثبات می شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از راشاتودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس خبری ضمن اظهار امیدواری راجع به این که فرایند مذاکرات ملی سوریه در سوچی به پیشرفت فرایند ژنو یاری کند گفت: ما می خواهیم جلوی افتادن دنیا به ورطه آشوب و انحطاط را بگیریم. ما شاهد پیشرفت در مساله سوریه هستیم. روسیه مشغول همکاری با ترکیه و کشور عزیزمان ایران بر سر سوریه است در حالی که خود سوریه نیز آماده یک کنفرانس ملی می شود.

آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/ آماده میانجی‌گری در عراق هستیم ، لاوروف

او در ادامه به فرایند مذاکرات آستانه با میانجی گری روسیه، ترکیه و کشور عزیزمان ایران پرداخته و گفت: بعد از آنکه دولت اوباما در تمایز قائل شدن میان مخالفان و تروریست ها در سوریه شکست خورد ما این فرایند را به جریان انداختیم. اوضاع در سوریه با ثبات شده است ولی همچنان خطرهایی وجود دارند که از جمله آنها حمله اخیر به پایگاه حمیمیم روسیه است.

لاوروف گفت: ما به موجب فرایند آستانه می خواهیم به گسترده تر شدن ابعاد طرف های سوری شرکت کننده در فرایند صلح کمک کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با رسانه‌های این کشور در مسکو تاکید کرد، ۲۰۱۷ سالی سخت بود که در آن ما شاهد تهدیدهای آمریکا علیه کره شمالی و کشور عزیز

سوریه

لاوروف گفت: به نظر می رسد که بین موضع دولت اوباما و دولت ترامپ راجع به سوریه تفاوت چندانی وجود ندارد. نشانه ها حاکی از آن هستند که ظاهرا آمریکا نمی خواهد سوریه به عنوان کشوری در مرزهای فعلی آن حفظ شود. با وجود آنکه غرب به انتقاد از دولت سوریه از بابت کارها نظامی اش ادامه می دهد ولی نیروهای سوری تنها در پاسخ به حملات تروریست های جبهه النصره اقدام می کنند.

وی گفت: ما این نگرانی را داریم که آمریکا مشغول پیگیری سیاست چند تکه کردن سوریه است در حالی که در قطعنامه های شرکت ملل از این بابت هیچ چیز وجود ندارد بنابراین ما می خواهیم یک براق سازی صورت بگیرد.

او گفت: یکسری ابتکارعمل های آمریکا جهت تامین امنیت مرزهای سوریه از طریق نیروهای مرزبانی کرد با تصویر العمل منفی ترکیه مواجه شده است و در عین حال روسیه هم می خواهد آمریکا به پرسش های موجود درمورد حفظ تمامیت ارضی سوریه پاسخ دهند.

آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/ آماده میانجی‌گری در عراق هستیم ، لاوروف

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه راجع به استقرار نیروهای تامین امنیت مرزی در سوریه گفت: همانطور که شاهد هستید این اقدام با تصویر العمل منفی ترکیه مواجه شده است است از نظر ما هم این اقدام سوالات جدی و مهمی را در رابطه با حفظ تمامیت ارضی سوریه به دنبال دارد. مساله دیگر روابط میان ترکیه و کردهاست. این اولتیماتوم یک جانبه تازه نمی تواند در حل و فصل مساله عفرین موثر باشد.

درباره کردهای سوریه نیز لاوروف گفت: کردها بخشی از ملت سوریه هستندو منافعشان باید مورد احترام قرار گیرد. این منافع باید در نشست سوچی نیز در نظر گرفته شود. این یک مسئله است که ما با همپوشانی منافع و افراد ذی نفع روبرو هستیم و تمام تلاش ما ایجاد هماهنگی و در نظر گرفتن منافع تمامی طرف ها در سوریه و حتی بازیگران خارجی است که می توانند در اوضاع سوریه مداخله کنند و کسانی که می خواهند منافعشان در منطقه محفوظ بماند.

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با رسانه‌های این کشور در مسکو تاکید کرد، ۲۰۱۷ سالی سخت بود که در آن ما شاهد تهدیدهای آمریکا علیه کره شمالی و کشور عزیز

لاوروف ابراز امیدواری کرد که طرف ترکیه ای استقرار ایست های بازرسی در اطراف ادلب سوریه را تکمیل کند. وی گفت: تا آنجا که میدانم فقط 3 تا از 20 ایست بازرسی ایجاد شده است هست. رهبران ما راجع به این مساله با یکدیگر گفتگو کرده اند. به تضمین داده شده است که این اقدام سرعت بخشیده شود. امیدواریم که این امر به ایجاد ثبات در ادلب کمک کند.

وزیر خارجه روسیه افزود: روسیه امیدوار است آتش بس در عفرین در شمال غرب سوریه که تحت کنترل کردهاست برقرار شود.

آمریکا دنبال چند تکه کردن سوریه است/ آماده میانجی‌گری در عراق هستیم ، لاوروف

اوکراین

او در عین حال رویکرد غرب در قبال اوکراین را نیز مورد انتقاد قرار داده و گفت: در ارتباط با اوکراین توافق های مینسک کاملا روشن هستند و باید بر آنها تمرکز شود. ولی حمایت کورکورانه غرب از کی یف در این فرایند اخلال ایجاد کرده است.

لاوروف تاکید کرد: روسیه نهایت تلاشش را جهت حفظ منافع مردم و شرکت های این کشور و در ضمن آن احترام به قوانین بین المللی از طریق صداقت و احترام دوجانبه انجام می دهد.

او راجع به اوکراین مجددا به این اشاره کرد که چطور این کشور به تعهداتی که براساس توافق های مینسک درمورد جمهوری های شورشی لوهانسک و دونتسک پذیرفته بی توجه است و اساسا آنها را نادیده می گیرد.

او گفت: کی یف کسانی را در اوکراین تروریست می خواند که تروریست نیستند. ما صرفا علاقمند به اجرای کامل توافق های مینسک هستیم.

لاوروف در پاسخ به پرسش خبرنگاری راجع به اینکه روسیه در اوکراین چقدر تلفات داده و شهروندانش در این کشور ناپدید شده است اند گفت: روسیه همواره به گزارش مفقود شدن مردم در خارج از خاکش تصویر العمل نشان می دهد و ارتش اغلب راجع به این پرونده ها تحقیق می کند در صورتی که هرگونه خبر جدیدی منتشر شود رسانه ها اطلاع پیدا خواهند کرد.

ایران

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که کار بر روی توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران یکی از اهداف دیگر جهت سال ۲۰۱۸ در کنار پیگیری به مساله فلسطین و اوضاع اوکراین است.

لاوروف همچنین توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران را یک دستاورد بزرگ خواند و گفت: ما به واشنگتن گفتیم که معتقدیم رویکرد آنها در قبال این توافق منجر به نتیجه های غیرقابل آینده نگری خواهد شد ولی تاکنون نتوانسته ایم آمریکا را جهت عوض کردن موضعش متقاعد کنیم. واقعیت این است که کشور عزیزمان ایران به این توافق پایبند بوده است.

او مساله هسته ای کشور عزیزمان ایران و کره شمالی را مرتبط با یکدیگر دانست و گفت: اگر به رغم پایبندی های پایتخت کشور عزیزمان ایران توافق برجام منحل شود بعد بنابراین آیا مردم باید توقع داشته باشند که پیونگ یانگ به هرگونه توافق بالقوه اعتقاد باشد؟

کره شمالی

او با اشاره به یک کنفرانسی که در ونکوور کانادا راجع به کره شمالی بدون دعوت از روسیه و چین برگزار می شود، گفت: شیوه ها و رفتارهای دیپلمات های آمریکایی پرسش برانگیز هستند.

وی گفت: چین و روسیه به همکاری با یکدیگر در ارتباط با مساله هسته ای کره شمالی ادامه می دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: روسیه به حمایت از هرگونه مذاکرات دوجانبه میان دو کره خواهد پرداخت. این مهمترین عنوان در دستور کار چین و روسیه است.

لاوروف با این حال از رویکرد خصومت جویانه آمریکا راجع به مساله کره شمالی انتقاد کرده و گفت: این رویکرد اوضاع را بدتر می کند.

مواضع ضد روسی آمریکا و جهان

لاوروف در ادامه به اقداماتی که آمریکا علیه روسیه اتخاذ کرد پرداخته و گفت: دنیا به جای این رویکرد که کشورها را وادار به عدم خریدن نفت یا گاز یا سلاح از روسیه کند، نیازمند یک زمین بازی صاف هست. ما شاهد یک واکنش‌ها غرض ورزانه علیه رسانه های روسیه نیز هستیم که مثال آن مربوط به کارها اخیر آمریکا علیه رسانه های روسیه ای مثل راشاتودی و اسپوتنیک است.

او همچنین کارها رخ داده علیه روسیه در حوزه ورزش و دوپینگ را نیز مثال تلاش هایی دانست که علیه روسیه در دنیا صورت می گیرد.

لاوروف راجع به یک اتهام اخیر فرانسوی ها به رسانه های روسی از بابت انتشار اخبار دروغ گفت: این مثل این می ماند که یک قاضی بدون شنیدن شهادت ها تصمیم گیری کند.

وی افزود: ما نمی توانیم همه اقداماتی که آمریکا در این راستا انجام می دهد را تحمل کنیم. دولت آمریکا یکسری “اصول فرامنطقه ای” را مورد استناد قرار می دهد تا با استفاده از آنها قوانینش را در دیگر جاها اعمال کند و دولت ترامپ از این بابت دنباله روی دولت اوباما بوده هست. تلاش های آمریکا در حوزه انرژی نشان می دهد که آمریکا دلواپس یک مسابقه عادلانه است.

این مقام روس ادامه داد: آمریکایی ها به تفکر “استثنا دانستن خود” آشنا شده است هستند و هنوز متکی به این ذهنیت هستند ولی واقعیت این است که غرب در حال از دست دادن تسلطی است که جهت مدت پنج قرن در اختیار داشت. اکنون مراکز قدرت و پایگاه های قدرت جدیدی در حال سر بر آوردن هستند و جامعه بین الملل باید با این واقعیت تطبیق یابد ولی آمریکا این کار را نمی کند و با توسل به شیوه های غیرقانونی تلاش دارد نقشش را در سیاست جهانی بازیابی کند.

وی اظهار داشت که آمریکا با این کار شانسش جهت همکاری را از دست می دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه سال ۲۰۱۷ سالی سخت بود، گفت: آمریکا همواره می خواهد اولتیماتوم های خود را دیکته کند و نمی خواهد که به حرف های دیگر مراکز قدرت گوش دهد. آنها حاضر به پذیرفتن یک دنیا چند قطبی نیستند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا دوست داشته به جای ترامپ، هیلاری کلینتون مدیر جمهور آمریکا باشد گفت: دیپلمات ها فقط از طریق حقایق کار می کنند.

لاوروف راجع به اینکه روسیه ممکن است در قبال جولیان آسانژ، افشاگر معروف ویکی لیکس چه کاری انجام دهد گفت: ما در ارتباط با مساله آسانژ و اسنودن از نقطه نظر انسان دوستانه واکنش‌ها می کنیم البته در ارتباط با آسانژ با توجه به عدم حضور او در روسیه نمی توانم اظهارنظر کنم. مشخص است که اوضاع مربوط به آسانژ باید حل شود و ما اقداماتی که اکوادور راجع به او انجام می دهد را درک می کنیم ولی همه طرف ها باید عاقلانه عمل کنند.

لاوروف همچنین به روابط کشورش با چین نیز پرداخته و گفت: مسکو و پکن تلاش کرده اند تا در حوزه فضا با یکدیگر همکاری کنند ولی آمریکا تلاش های ما را مسدود کرده و همچنان تلاش دارد “فضا را نظامی سازی کند”.

لیبی

او راجع به لیبی نیز گفت: انتخاباتی که در لیبی برنامه ریزی شده است مهم هستند. ما با همه طرف ها در لیبی همکاری می کرده ایم و این مهم است که همه بازیگران مهم به میز مذاکره بیایند.

مناقشه قره باغ

او راجع به مناقشه ناگورنو – قره باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: مسکو اعتقاد است جهت این مناقشه یک رویکرد “مرحله به مرحله” نیاز است نه یک سند واحد جهت حل همه مشکلات.

فلسطین

او سپس به مناقشه اسرائیل و فلسطین پرداخته و گفت: بن بست در به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین باعث دامن زدن به “افراط گری” می شود. شانس مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطین به صفر نزدیک شده است است.

لاوروف گفت: فلسطینی ها واقعا جهت سال ها قدم به قدم بدون دریافت هیچ چیزی امتیاز دهی های یک جانبه ای داشته اند. آنها آماده مذاکره مستقیم با اسرائیل هستند بدون هیچ پیش شرطی. ما آماده پذیرش آنها به این منظور در خاک فدراسیون روسیه هستیم. امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم مشورت هایی با شرکایمان در گروه چهارجانبه متشکل از شرکت ملل، اتحادیه اروپا به غیر از آمریکا داشته باشیم شاید بتوان گام های اساسی جهت آینده برداشت. ما نمی توانیم این مساله و اوضاع را به حال خود رها کنیم.

لاوروف اظهار داشت: روسیه همواره به تاثیر بی ثبات کننده تصمیم ترامپ جهت به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اشاره کرده هست. روسیه همواره حامی فلسطینی ها بوده و فلسطینی ها مشغول تلاش های یک جانبه جهت پیشبرد فرایند صلح بودند در حالی که طرف برابر در آن شریک نشده هست. ما نمی توانیم اجازه دهیم اوضاع به انحراف کشیده شود. من امیدوار هستم که بتوانیم راهی جهت خروج از این اوضاع بیابیم.

وی افزود: مسکو خشم محمود عباس، مدیر تشکیلات خودگردان فلسطین را درک می کند. احساس کنونی وی را به خوبی می فهمیم. همواره گفته می شد که آمریکا در حال افشای یک معاهده مهم در خصوص فلسطین است که مورد نظر دو طرف باشد چیزی که تاکنون شاهدش نبوده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: مساله حل نشده اسرائیل – فلسطین یکی از جدی ترین فاکتورها در جذب جوانان به سوی افراط گرایان و ایجاد نسل جدیدتر ی از تروریست هاست.

بحران اربیل

لاوروف راجع به نقش روسیه در حل تنش های مربوط به کردها از جمله در عراق گفت: ما حامی تمامیت ارضی عراق هستیم و روسیه آماده میانجی گری در صورت لزوم است.

روابط با کشورهای جهان

وزیر امور خارجه روسیه درخصوص روابط کشورش با لهستان نیز گفت: روسیه جهت یک رویکرد عملگرایانه در رابطه با لهستان آمادگی دارد. ما همواره با لهستان روابط فرهنگی خوبی داشته ایم و همین مساله یکی از دلایل ارتباط نزدیک میان مردم دو کشور ما هست. با این حال لهستان ما را به عنوان دشمن خود خطاب کرده و تلاش می کند روس هراسی را در سطح ملی ترویج دهد و به همین جهت بناهای یادبود سربازان روسی را از بین می برد.

او همچنین گفت که کشورش حامی رویکرد “عدم وجود مرز” با بلاروس است.

وزیر امور خارجه روسیه در ارتباط با روابط کشورش با آمریکای لاتین گفت: ما تقریبا با همه کشورهای آمریکای لاتین روابط دوجانبه خوبی داریم و حجم مبادلات ما با آنها به خاص در حوزه تکنولوژی پیشرفته به بیش از ۱۰ میلیارد دلار می رسد. البته در کنار آن پروژه های جدیدی نیز هست. ما مواضع مشترکی با بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین در شرکت ملل داشته ایم. آمریکای لاتین یک اصل و یا حتی قانون دارد که حمایت از هرگونه کودتای ضد قانون اساسی اشتباه است.

او در ادامه راجع به آسیای مرکزی نیز گفت: ما هیچ ضدیتی با همسایگانمان در آسیای مرکزی نداریم و با آنها روابط متنوعی داریم ولی امیدوار هستیم که روابط ما توافق های اقتصادی و امنیتی جمعی ار نیز رعایت کند. ما اطلاع داریم که آمریکا میل به دارد که از این سیستم سوءاستفاده کند. به همین علت باید همواره در ارتباط با آمریکا احتیاط به خرج داد لیکن این کشور اغلب تنها به فکر پیشبرد منافع خودش است.

او درخصوص روابط با پاکستان نیز گفت: روسیه خواهان همکاری با پاکستان به نشانه خنثی کردن ترساندن تروریستی است و توافق تامین تجهیزات نظامی میان روسیه و پاکستان سندی جهت این عنوان است.

درباره روابط با ژاپن نیز گفت: ما مشتاق به سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به روسیه در امسال میلادی هستیم. دو طرف در سطوحی بسیاری با یکدیگر همکاری دارند که مشمول بر دیپلماتیک نظامی، اقتصادی و فرهنگی می شوند ولی مساله استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در ژاپن یک نقطه تاریک در روابط ما است.

او ادامه داد: آنها گفته اند که سیستم دفاع موشکی آگیس آمریکا در ژاپن متفاوت با سیستم مستقر در کره جنوبی است ولی ما چنین اطلاعاتی را نداریم و تنها شنیده ایم که ژاپن آن را کنترل می کند نه آمریکا. ما تردیدهای خودمان را داریم و به دنبال تضمین های اساسی تر هستیم. من شک دارم آمریکا جهت ژاپن استثنا قائل شده است و کنترل این سیستم را به آنها بدهد.

لاوروف گفت: ما نمی خواهیم سیستم های دفاع موشکی آمریکا روابط بین الملل را بی ثبات کند. آنها به ما می گویند که دلواپس نباشید چون این سیستم ها علیه روسیه استفاده نمی شوند ولی ما نگرانی های خودمان را داریم.

او همچنین راجع به روابط با استونی گفت: یک معاهده میان دو کشور مطرح است که در انتظار امضا شدن است و نهایتا تصویب خواهد شد ولی جهت آن استونی باید از ترویج روس هراسی در ناتو دست بردارد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | روسیه | سوریه | آمریکا | آمریکایی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz